Artykuły

Finisz projektu „Lekcje z ZUS” 2017

W dniach 30 listopada i 07 grudnia klasa I TOT odbyła dwa kolejne spotkania w ramach projektu „Lekcje z ZUS”.

Pierwsze spotkanie dotyczyło zagadnienia „e-ZUS, czyli firma pod ręką”. Uczniowie podczas prelekcji dowiedzieli się, jakich formalności musi dopełnić osoba, która zakłada własną firmę, aby zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Omówiono również działania, które powinien podjąć początkujący właściciel firmy, a także to jakie ma obowiązki jako przedsiębiorca. Uczniowie poznali również zalety rozliczeń z ZUS przez internet. Podczas zajęć z młodzieżą podkreślono także znaczenie ubezpieczeń społecznych w okresie aktywności zawodowej.

Temat drugiego spotkania brzmiał: „Emerytura - Twoja przyszłość w Twoich rękach”. Na tej lekcji uczniowie dowiedzieli się od czego zależy emerytura i jak naliczana jest jej wysokość, a także poznali nowe zasady systemu emerytalnego. Pracownicy kolskiego oddziału ZUS-u zwrócili uwagę na związek między wysokością  składki,  a  wypłacaną  emeryturą,  na  znaczenie  legalnej  pracy, a  także  na zasadę solidarności międzypokoleniowej. Zadbanie o emeryturę od pierwszych lat pracy zawodowej zabezpiecza pracownika, a także jego rodzinę przed skutkami choroby i starości.

Serdecznie dziękujemy pracownikom kolskiego oddziału ZUS za ciekawe lekcje i zaangażowanie w pracy z młodzieżą. I oczywiście zapraszamy w przyszłym roku.

 

Katarzyna Krzymińska

Licznik wizyt

Today120
Yesterday240
Week360
Month6945
All492871

Currently are 18 guests and no members online

Modified by Graph-Site-Net 2012