Artykuły

Spotkanie z prawem

Młodzież ZSEA w Kole na wycieczce w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie

14 marca 2019 roku uczniowie klas 3 i 2 technikum ekonomicznego pod opieką nauczycieli historii i prawa uczestniczyli w wykładach o tematyce prawno–penitencjarnej organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Spotkania prowadzili przedstawiciele samego ministerstwa, w tym zastępca Prokuratora  Generalnego oraz pracownicy służby więziennej.

Prelegenci przekazali nam najważniejsze informacje na temat struktury organizacyjnej ministerstwa, sądownictwa i polskiego więziennictwa, w tym także regulacje prawne obu jednostek. Rozmawialiśmy oczywiście o regulacjach prawnych zarówno w sądach, jak i  służbach więziennych. Odważni przymierzyli pełne umundurowanie straży więziennej i mieli okazję się przekonać o trudach związanych z wykonywaniem tego zawodu i o wyjątkowości tej służby.

Po spotkaniach odwiedziliśmy nieczynne jeszcze Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL powstającego na terenie dawnego Aresztu Śledczego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Dowiedzieliśmy się, że miejsce to pełniło wcześniej funkcję głównego więzienia politycznego od 1945 roku. Muzeum będzie oficjalnie otwarte dla zwiedzających dopiero 1 marca 2023 roku, czyli w dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obejrzeliśmy miejsca kaźni, tortur i egzekucji polskich patriotów, wśród których przebywał także rotmistrz Witold Pilecki i prawdopodobnie około 350 innych żołnierzy polskiego podziemia i działaczy niepodległościowych. Ostatnia droga więźniów–męczenników za polską sprawę wzruszyła nas niezmiernie…

 Monika Dudek

fot. Agnieszka Świder

Licznik wizyt

Today359
Yesterday451
Week1454
Month8039
All493965

Currently are 8 guests and no members online

Modified by Graph-Site-Net 2012