Artykuły

Spotkanie z prawem

Młodzież ZSEA w Kole na wycieczce w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie

14 marca 2019 roku uczniowie klas 3 i 2 technikum ekonomicznego pod opieką nauczycieli historii i prawa uczestniczyli w wykładach o tematyce prawno–penitencjarnej organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Spotkania prowadzili przedstawiciele samego ministerstwa, w tym zastępca Prokuratora  Generalnego oraz pracownicy służby więziennej.

Prelegenci przekazali nam najważniejsze informacje na temat struktury organizacyjnej ministerstwa, sądownictwa i polskiego więziennictwa, w tym także regulacje prawne obu jednostek. Rozmawialiśmy oczywiście o regulacjach prawnych zarówno w sądach, jak i  służbach więziennych. Odważni przymierzyli pełne umundurowanie straży więziennej i mieli okazję się przekonać o trudach związanych z wykonywaniem tego zawodu i o wyjątkowości tej służby.

Po spotkaniach odwiedziliśmy nieczynne jeszcze Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL powstającego na terenie dawnego Aresztu Śledczego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Dowiedzieliśmy się, że miejsce to pełniło wcześniej funkcję głównego więzienia politycznego od 1945 roku. Muzeum będzie oficjalnie otwarte dla zwiedzających dopiero 1 marca 2023 roku, czyli w dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obejrzeliśmy miejsca kaźni, tortur i egzekucji polskich patriotów, wśród których przebywał także rotmistrz Witold Pilecki i prawdopodobnie około 350 innych żołnierzy polskiego podziemia i działaczy niepodległościowych. Ostatnia droga więźniów–męczenników za polską sprawę wzruszyła nas niezmiernie…

 Monika Dudek

fot. Agnieszka Świder

Licznik wizyt

Today70
Yesterday432
Week1871
Month2191
All561746

Currently are 15 guests and no members online

Modified by Graph-Site-Net 2012