Artykuły

01 kwietnia 2019

,,Stop smog - Go hybrid"

Spotkanie z przedstawicielem firmy Toyota Auto Kamiński z Konina

Pierwszy dzień „Tygodnia w dobrym KLIMACIE" rozpoczęło spotkanie pt.: "Stop smog - Go hybrid" zorganizowane dla uczniów naszej szkoły. Prezentację poprowadził pan Artur Kowalski z firmy Toyota Auto Kamiński z Konina. Zagadnieniem wiodącym spotkania były działania podejmowane przez Toyotę w zakresie ochrony środowiska.

Prowadzący spotkanie poinformował uczniów, że Toyota od ponad 20 lat oferuje auta wyposażone w rewolucyjną technologię hybrydową odgrywającą istotną rolę  w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Uświadomił słuchaczy, że było to ważne przedsięwzięcie, gdyż pozwoliło wykonać ważny krok naprzód w drodze do przyszłości, w której całe społeczeństwa będą mogły korzystać z niskoemisyjnych technologii. Wielokrotnie nagradzany hybrydowy system napędowy to kluczowy element technologiczny obecny we wszystkich modelach uwzględnionych w planach rozwojowych Toyoty. Jego modułowa konstrukcja pozwala z łatwością dostosowywać go do wykorzystania w różnych typach pojazdów.

Pełen napęd hybrydowy Toyoty składa się z trzech połączonych ze sobą urządzeń: silnika benzynowego, silnika elektrycznego i akumulatora hybrydowego. Kluczem tej współpracy jest zoptymalizowany przepływ energii między nimi. Silnik elektryczny odzyskuje energię z hamowania, natomiast podczas jazdy ze stałą prędkością przekazuje jej nadwyżki do akumulatora hybrydowego, by powtórnie ją wykorzystać, np. podczas jazdy w korku. W ten sposób w ogóle nie trzeba ładować akumulatora hybrydowego, a zużycie paliwa jest ograniczone do minimum.

(https://www.toyota.pl/hybridinnovation/#/iframe/%2F%2Fwww.youtube.com%2Fembed%2Fa7RtBV3sgbI%3Frel%3D0%26autoplay%3D1)

Uczestnicy spotkania mogli także dowiedzieć się, że obecnym celem firmy na 2050 r. jest obniżenie poziomu emisji CO2 o 90% względem poziomu emisji z 2010 r. Poza tym w ramach całościowego podejścia do innowacyjności w projektowaniu i zastosowaniu nowoczesnych technologii, Toyota nieustannie inwestuje w rozwiązania, które pozwalają minimalizować ilość emitowanych przez samochody spalin: tlenków azotu (NOx) czy cząstek stałych (PM). Jest to bardzo ważne, gdyż w bezpośredni sposób wpływają one na ludzkie zdrowie, Pan Artur podkreślił, ze oprócz redukcji szkodliwych gazów równie ważne dla koncernu jest szukanie bardziej ekologicznych i zrównoważonych sposobów produkcji pojazdów oraz ich utylizacji po zakończeniu okresu eksploatacji.

Z informacji udzielonych przez pana Artura młodzież dowiedziała się o badaniu i rozwijaniu alternatywnych rozwiązań przez Toyotę, takich jak: biopaliwa ze źródeł ekologicznych, energia elektryczna czy też paliwa wodorowe. Wszystko to stanowi część technologicznego planu działania, który pozwolił firmie na stworzenie idealnego modelu ekologicznego samochodu – takiego, który nie wywiera żadnego negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Toyota Mirai to pojazd przyszłości napędzany energią elektryczną, która powstaje z reakcji wodoru z tlenem, Jedynym efektem ubocznym jest para wodna. Toyota Mirai - pierwszy  masowo produkowany samochód na wodór - wyznacza drogę rozwoju. Oferuje zasięg 550 kilometrów, możliwość zatankowania do pełna w 4 minuty i zerową emisję spalin.

Pan Artur uświadomił uczestników spotkania, że jest to niezwykły przełom w historii motoryzacji. Tylko od nas zależy, czy sprawimy, że świat stanie się bezpieczniejszy, czystszy i bardziej przyjazny dla nas i wszystkich przyszłych pokoleń.

Zatem jeśli chcecie być Eko to pomyślcie w przyszłości o kupnie auta hybrydowego lub o napędzie wodorowym. Poza niską czy zerową emisją ich zaletami są małe zużycie paliwa oraz niezwykle cicha, dynamiczna i komfortowa jazda.

Na zakończenie spotkania pan Artur wręczył nagrody laureatom konkursu "Stop smog - Go hybrid". Zostały one ufundowane przez Auto Kamiński Konin Sp. z o.o. Konkurs polegał na nagraniu filmu promującego markę Toyota. Nagrody otrzymały: Kasia Szafrańska i Karolina  Kaniewska - I miejsce, Aleksandra Maj i Dominika Wachulak- II miejsce, Paulina Wawrzyniak - III miejsce.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.

Szkolny Zespół Projektowy
Licznik wizyt

Today73
Yesterday432
Week1874
Month2194
All561749

Currently are 35 guests and no members online

Modified by Graph-Site-Net 2012