Artykuły

02 kwietnia 2019

Wycieczka do MZGOK w Koninie

 

Jak działa spalarnia śmieci? Czy nas truje? Jaki ma wpływ na środowisko?

 Na te i inne pytania odpowiedzi mogli uzyskać uczestnicy wycieczki do  Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie zorganizowanej w dniu 02.04.2019 r. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z procesem likwidacji zanieczyszczeń stałych w regionie konińskim oraz jego wpływem na środowisko przyrodnicze.

 Na początku spotkania Dyrektor Techniczny - Pani Elżbieta Streker-Dembińska zapoznała uczestników wycieczki z historią budowy i rolą nowoczesnego Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że zakład w Koninie powstał w 2015 r., składa się z jednej linii technologicznej termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych, która pracując siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę może zutylizować minimum 94 tys. ton odpadów zmieszanych, obsługuje 35 gmin (w tym te z powiatu kolskiego), przetwarza 94 tys. ton odpadów rocznie w efekcie czego powstaje energia elektryczna dla ok. 50 tys. mieszkań, a także ciepło zaspokajające 12 proc. rocznego zapotrzebowania mieszkańców Konina i okolic.

 Następnie uczniowie zostali oprowadzeni przez oddelegowanych pracowników po obiektach tego zakładu. Zobaczyli m.in. nowoczesną sortownię z jej trzema liniami sortowniczymi pozwalającymi odzyskiwać surowce do powtórnego przerobu, czyli recyklingu. W dalszej kolejności zwiedzili bardzo nowoczesny Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, który jest dużym czterokondygnacyjnym obiektem i funkcjonuje też jako spalarnia śmieci. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli pod ogromnym wrażeniem tak dobrze zorganizowanego procesu likwidacji nieczystości stałych. W bezpośredni sposób mogli zobaczyć jego poszczególne etapy, od umieszczenia śmieci i odpadów w specjalnym bunkrze zsypowym, przez wychwytywanie metalu z transportowanych śmieci z użyciem dużej mocy elektromagnesów po rozdrobnienie odpadów i spalenie w komorze spalającej w temperaturze powyżej 1000 st. C. Uczniowie byli świadkami zamiany śmieci w pył i duże ilości ciepła, które wykorzystywane jest do produkcji prądu lub podgrzania wody albo powietrza. Jedyną pozostałością jest odrobina popiołu i żużlu, które jak poinformował pracownik zakładu, znajdują nabywców wśród producentów na przykład mas asfaltowych. Wszelkie zanieczyszczenia wyłapują na bieżąco filtry obłożone bardzo restrykcyjnymi normami. Młodzież dowiedziała się, że węzeł oczyszczania spalin (jeden z głównych węzłów technologicznych) to część zakładu stanowiąca jego najdroższy element. Jak poinformowała uczestników wycieczki Pani Dytektor Elżbieta Streker– Dembińska, spalarnia może przekroczyć normy tylko przez 60 godzin w ciągu roku. W ubiegłym były to zaledwie 2 godziny. Poziomy zanieczyszczeń spalin są wielokrotnie niższe od tych emitowanych przez domowe kominy. Dla przykładu pyły ze spalarni stanowią mniej niż 1 mg/m3. Podczas spalania w niskich temperaturach, w dymie z domowych kominów dioksyny i furany mogą stanowić nawet 100mg/m3. W Koninie mieszkańcy mogą na bieżąco sprawdzać poziom emisji ze spalarni za pomocą dostępnej w miejscu publicznym specjalnej tablicy informacyjnej, na której wyświetlane są szczegółowe parametry emisji. Instalacja jest też na bieżąco monitorowana przez urzędy odpowiedzialne za kontrolę stanu środowiska.

 Wyjazd uczniów do spalarni odpadów w Koninie był okazją do zapoznania się z zasadami zbiórki, selekcji, przetwarzania i likwidacji wszelkiego rodzaju odpadów. Młodzież mogła przyjrzeć się działaniu spalarni śmieci oraz przekonać się, że nie ma ona negatywnego wpływu na środowisko. Dzięki jej funkcjonowaniu pozbywamy się śmieci i zyskujemy tanie źródło zielonej energii z odpadów, które nie nadają się do ponownego wykorzystania (nie poddają się kompostowaniu i recyklingowi).Pozwala to na zaoszczędzenie paliw kopalnych wykorzystywanych na ten cel i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powierza pochodzących ze źródeł konwencjonalnych.

 Chcąc być eko pamiętajmy więc o prawidłowej segregacji odpadów.

 

Szkolny Zespół Projektowy

 

Licznik wizyt

Today98
Yesterday432
Week1899
Month2219
All561774

Currently are 106 guests and no members online

Modified by Graph-Site-Net 2012