Artykuły

03 kwietnia 2019

Wycieczka do Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Kole
W dniu 03.04.2019 r. ekipa - ,,Eko-Ekonom" wraz z innymi uczniami naszej szkoły udała się do Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Kole. Celem wycieczki było zapoznanie się z działalnością firmy -  produkcją, dystrybucją i sprzedażą ciepła na terenie naszego miasta.
Na początku naszej wizyty pracownicy zakładu omówili cały cykl technologiczny. Zobaczyliśmy między innymi: halę z taśmociągami podającymi miał węglowy, pomieszczenia z kotłami do podgrzewania wody oraz nowoczesne centrum dowodzenia ciepłownią. Zapoznano nas z praktycznymi szczegółami tego procesu, a następnie przedstawiono nam sposób przygotowania wody na cele ciepłowni, która jest odpowiednio zmiękczanai zdemineralizowana. Ponadto uzyskaliśmy wiele cennych informacji na temat oczyszczania gazów "wydychanych" przez komin, instalowania filtrów ograniczających emisję pyłów, a także na temat norm ilości substancji, które mogą przedostawać się do atmosfery.
Na zakończenie udaliśmy się także do miejsca składowania zrębków drzewnych. Biomasa, jak zostaliśmy poinformowani, zapewnia dodatkową zdolność wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, w sposób ekologiczny i wysokosprawny. Ma to przyczyniać się do znacznej poprawy jakości powietrza w naszym mieście, tj. zmniejszenia emisji CO2, SO2, i pyłów. W takim celu w perspektywie planowane jest również wykorzystywanie przez zakład ciepła z wody geotermalnej.
Zwiedzając przedsiębiorstwo dowiedzieliśmy się, jak wygląda produkcja ekologicznego ciepła systemowego dla naszego miasta i w jaki sposób trafia ono do naszych domów. Poza tym wiemy już, że dzięki wysokim normom związanym z produkcją i dostawą ciepła, ogrzewanie to jest dobrym sposobem na walkę z niską emisją. W Polsce w gospodarstwach domowych rocznie spalanych jest 10 mln ton węgla. Niestety, sprawność indywidualnych systemów ogrzewania wynosi ok. 65%, co oznacza, że ok. 4 mln ton surowca jest marnotrawione. Dodatkowo do atmosfery uwalnianych jest ponad 100 tys. ton pyłów. Inaczej jest w przypadku ciepłowni i elektrociepłowni, gdzie sprawność wytwarzania oraz przesyłu ciepła systemowego do odbiorców wynosi 74,5%, a emisja pyłów - zaledwie 10 tys. ton. Dlatego każdy z nas powinien korzystać z tego źródła ciepła, abyśmy mogli  wdychać czyste powietrze w naszym mieście.Jak działa Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Kole


Szkolny Zespół Projektowy 

 

Licznik wizyt

Today369
Yesterday519
Week1738
Month2058
All561613

Currently are 48 guests and no members online

Modified by Graph-Site-Net 2012