Artykuły

Ósma szkoła im. Grabskiego

„Człowiek musi ciągle sam nad sobą czuwać i sobą kierować, by wyrosnąć na kogoś wartościowego”

Władysław Grabski w liście do syna, 15.11.1917ÓSMA SZKOŁA IMIENIA WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO


W dniu 20 listopada 2008 roku odbyła się uroczystość nadania imienia Władysława Grabskiego dla Technikum wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie. Szkoła w Odonowie jest od tej chwili jedną z ośmiu w Polsce szkół noszących imię Władysława Grabskiego. Cztery z nich odpowiedziały na zaproszenie organizatorów i delegacje z pocztami sztandarowymi uczestniczyły w tej uroczystości. Były to

  • Zespół Szkół Nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie,
  • Zespół Szkół Nr 11 im. Władysława Grabskiego w Warszawie,
  • Zespół Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach (łódzkie),
  • Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych im. St. i Wł. Grabskich w Kole (Wielkopolska).

Pozostałe – z Grudziądza, Łowicza i Kutna przesłały okolicznościowe pisma witające Odonów w gronie szkół imienia W. Grabskiego.
Ciepłych słów nie szczędzili przedstawiciele lokalnych władz, kuratorium oraz przedstawiciele czterech szkół noszących imię Władysława Grabskiego. Dyrekcja z Koła, Warszawy, Lublina i Sędziejowic wyraziła swoją radość z faktu, iż wciąż przybywa placówek imienia wielkiego ekonomisty. Nie mogąc być osobiście na uroczystości okolicznościowy list gratulacyjny przesłał wnuk w/w prof. Maciej Grabski deklarując w nim stawienie się w szkole w późniejszym terminie.
W trakcie spotkania dyrektorzy placówek podpisali porozumienie o współpracy partnerskiej pomiędzy nimi uznając potrzebę wspólnego działania na rzecz propagowania idei Patrona. Obejmuje ono organizację wspólnych przedsięwzięć związanych z patronem, propagowanie wiedzy i nim i jego dokonaniach, tworzenie i kultywowanie tradycji szkolnych wokół postaci W. Grabskiego, nawiązywanie i rozwijanie kontaktów osobowych między kadrą pedagogiczną i społecznością uczniowską, promocję osiągnięć na arenie ogólnopolskiej.

Treść porozumienia

Rozstrzygnięto również konkurs o Władysławie Grabskim. Dwudniowe wycieczki do Warszawy wygrały klasy III B, IV A, III A.Zwieńczeniem uroczystości była część artystyczna zatytułowana „Lata 20 – te, lata 30 – te” przygotowana przez młodzież pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego z tej szkoły Marty Krawczyk. Część artystyczną poprzedziło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej przedstawiającej wizerunek Władysława Grabskiego. Dokonał tego wizytator Robert Gwóźdź w towarzystwie przewodniczącego Rady Rodziców Krzysztofa Ziętka. W programie artystycznym delegacje uczniów szczegółowo przedstawiły słuchaczom sylwetkę patrona swej szkoły. Padło wiele informacji o życiu, nauce, pracy i licznych osiągnięciach ekonomicznych. Programowi towarzyszyła prezentacja multimedialna z archiwalnymi fotografiami Władysława Grabskiego. Całość poprowadzili uczniowie klasy maturalnej: Martyna Adamczyk i Albert Mądrala. Uroczystość zwieńczyło zwiedzanie szkoły połączone z oglądaniem licznych wystaw i ekspozycji pokazujących bogactwo ziemi odonowskiej autorstwa Lucjana Garbacza z Przedsiębiorstwa Ceramiki Budowlanej w Odonowie.

Zdjęcia z uroczystości

Licznik wizyt

Today282
Yesterday185
Week2366
Month6758
All585635

Currently are 39 guests and no members online

Modified by Graph-Site-Net 2012