Artykuły

Eksperymentalne Kółko Plastyczne

Eksperymentalne Kółko Plastyczne

Eksperymentalne Kółko Plastyczne powstało we wrześniu 2004 r. i działa do chwili obecnej. Zostało założone dla potrzeb uczniów zainteresowanych twórczością plastyczną i działalnością charytatywną. Opiekunkami kółka zostały nauczycielki języków obcych p. Liliana Wojnicka - Rusek i p. Katarzyna Piwowarczyk - Rosiak, która wkrótce opuściła ZSEA, by swoją działalność kontynuować za granicą.  Zajęcia EKP odbywają się w systemie pozalekcyjnym.

Myślą przewodnią zajęć, oprócz walorów kształcąco-poznawczych jest stosowanie wyszukanych technik. Przykładowo techniką kolażu wykonano kartki okolicznościowe i zaprezentowano je na Zjeździe Absolwentów we wrześniu 2007 r. W grudniu 2007r. uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym „klasa moich marzeń”. Również w grudniu 2007 r. i styczniu 2008 r. odbyły się kiermasze prac plastycznych (ozdoby świąteczne z makaronu i masy solnej oraz kartki). Zebrane w ten sposób pieniądze przekazano na rzecz WOŚP. W marcu 2008 r. odbył się kiermasz ozdób wielkanocnych. Dochód przekazano p. pedagog Elżbiecie Molickiej na zakup paczek świątecznych. Wykonano także prace plastyczne dla wychowanków Domu Małego Dziecka w Turku. W nagrodę za włożony trud i poświęcenie uczniowie pojechali na wycieczkę do kina IMAX w Łodzi.

Piękno, estetyka, rozpierająca wena twórcza i wielka pasja gromadzi wszystkich wrażliwych młodych ludzi, chcących oderwać się od szarej codzienności. Rozwijanie umiejętności artystycznych młodzieży, rozbudzanie ich twórczego myślenia to priorytet podczas prowadzonych zajęć plastycznych. Temat zajęć oraz techniki stosowane na zajęciach dostosowane są do umiejętności oraz zainteresowań uczestników. Powstałe prace (kartki okolicznościowe, ozdoby świąteczne, filcowe obrazki, torebki ekologiczne, biżuteria) nie tylko biorą udział w konkursach, ale też sprzedawane są na kiermaszach szkolnych. Dochód zawsze przekazany jest na szczytny cel (WOŚP, zakup słodyczy dla wychowanków Domu Dziecka w Turku, pomoc powodzianom, pogorzelcom, choremu na białaczkę uczniowi z LO, przekazanie pieniędzy pedagogowi szkolnemu na zakup paczek żywnościowych dla potrzebujących uczniów naszej szkoły). Młodzież ma możliwość rozwijania aktywności twórczej poprzez zainteresowanie różnymi dziedzinami sztuk plastycznych i sferami działalności kulturalnej, tj. tworzenie scenografii do spektakli, dekoracji okolicznościowych jak również wykonywanie prezentów dla wschodnich przyjaciół z Ukrainy. W celu doskonalenia umiejętności sporządzania zestawienia bibliograficznego i wyrabiania umiejętności wyszukiwania wiadomości na dany temat, również poprzez korzystanie z automatycznych systemów wyszukiwawczych młodzież uczestniczyła w lekcjach bibliotecznych zorganizowanych przez pracowników Biblioteki pedagogicznej. Poznanie historii zabytków kolskich i porównanie ich wyglądu z obrazami z przeszłości było przedmiotem wycieczki do Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. W w/w muzeum młodzież podczas drugiego spotkania miała możliwość uczestniczenia w warsztatach, na których poznawała techniki lepienia ręcznego, toczenia na kole garncarskim i zdobienia naczyń glinianych.

W roku szkolnym 2010/2011 z nowymi pomysłami dołączyła p. Marzena Kułakowska nauczycielka chemii i bibliotekarz. Zapoczątkowała ona cykl spotkań z zaproszonymi gośćmi - studentami architektury i nauczycielami Zespołu Szkół Plastycznych w Kole. Uczniowie zapoznali się z elementami geometrii wykreślnej, technikami malowania pastelami, farbami olejnymi i szkicowania ołówkiem. Spotkania EKP integrują młodzież, uczą wrażliwości, otwartości, śmiałości, dostrzegania problemów społecznych, rozwijają wrażliwość estetyczną jak również kształtują osobę otwartą na potrzeby oraz uczucia drugiego człowieka.

Klikając TUTAJ można zobaczyć prace wykonane przez członków Eksperymentalnego Kółka Plastycznego, samych członków oraz wszystkich innych ludzi dobrej woli, którzy wspierają jego działalność.

Licznik wizyt

Today81
Yesterday241
Week2294
Month5411
All470576

Currently are 45 guests and no members online

Modified by Graph-Site-Net 2012