Zespół Szkół Ekonomiczno - Administracyjnych
im. St. i Wł. Grabskich

DZIEŃ CZWARTY

Wirtualna wycieczka do MZGOK w Koninie

W kolejnym dniu "Tygodnia szlaku transformacji energetycznej regionu" uczniowie naszej szkoły udali się w wirtualną podróż do Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie. Jest on przykładem przedsiębiorstwa, które podobnie jak elektrownie odgrywają ważną rolę w procesie przemian energetycznych naszego regionu.

MZGOK kierujący się zasadą "Czyste środowisko to nasz cel" opracował modelową strategię proekologiczną, której realizacja przyczynia się przede wszystkim do znacznej redukcji składowanych odpadów, ograniczenia wydobycia surowców energetycznych oraz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza pochodzących ze źródeł  konwencjonalnych.

O podjętych przez zakład działaniach opowiedzieli nam Dyrektor Techniczny - pani Elżbieta Streker - Dembińska oraz pan Maciej Dąbrowski - specjalista do spraw organizacji.

Na początku spotkania pani Dyrektor  zapoznała nas z zagadnieniem, tj. "Terytorialny plan sprawiedliwej transformacji wielkopolski wschodniej". Omówiła najważniejsze cele, które zamieszkiwany przez nas region musi osiągnąć, by uzyskać neutralność klimatyczną, określiła zasięg przestrzenny oraz zaprezentowała kluczowe wyzwania rozwojowe związane z transformacją.

Następnie pani Elżbieta Streker - Dembińska zaznajomiła nas z historią budowy, przyczynami powstania oraz rolą nowoczesnego Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie. Dowiedzieliśmy się, że zakład w Koninie powstał w 2015 r. w związku z realizacją projektu "Uporządkowanie gospodarki odpadami na terenie subregionu konińskiego". Składa się on z jednej linii technologicznej termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych, która pracując siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę może zutylizować minimum 94 tys. ton odpadów zmieszanych. W procesie spalania wytwarzana jest  energia elektryczna dla ok. 50 tys. mieszkań, a także ciepło zaspokajające 12 proc. rocznego zapotrzebowania mieszkańców Konina i okolic. Lokalizacja ZTUOK w Koninie nie jest przypadkowa. Wybrana została ona z uwagi na możliwości wyprowadzania energii cieplnej do kolektora ciepłowniczego łączącego miasto z elektrownią "Konin". Technologia termicznego przekształcania zapewnia więc maksymalne wykorzystanie i przekazanie  energii ze spalania odpadów na zewnątrz. Śmieci przekształcają się w pył oraz duże ilości ciepła, które wykorzystywane jest do produkcji prądu lub podgrzania wody albo powietrza. Jedyną pozostałością jest odrobina popiołu i żużlu, które jak poinformowała nas pani Elżbieta Streker - Dembińska, znajdują nabywców wśród producentów na przykład mas asfaltowych. Wszelkie zanieczyszczenia wyłapują na bieżąco filtry obłożone bardzo restrykcyjnymi normami. Dowiedzieliśmy się, że węzeł oczyszczania spalin (jeden z głównych węzłów technologicznych) to część zakładu stanowiąca jego najdroższy element.

Innym miejscem uzyskiwania energii jest funkcjonujące na terenie zakładu składowisko odpadów komunalnych, które jest źródłem biogazu odzyskiwanego w systemie studni odgazowujących i przetwarzanego na energię elektryczną w ilości 2 tys. MWh rocznie.

Dzięki funkcjonowaniu MZGOK w Koninie pozbywamy się śmieci, a także zyskujemy tanie źródło zielonej energii z odpadów. Pamiętajmy więc o właściwej segregacji odpadów, bo tylko wtedy strategia proekologiczna, której podjęło się przedsiębiorstwo odniesie pełny sukces.

W drugiej części spotkania dzięki prezentacji przygotowanej przez pana Macieja Dąbrowskiego - specjalistę do spraw organizacji mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę na temat niedawno utworzonego Klastra Energii  "Zielona Energia Konin". Dowiedzieliśmy się między innymi: czym jest klaster, jaki jest obszar jego działania oraz o inwestycjach zrealizowanych i planowanych w ramach jego funkcjonowania.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami ze spotkania.

Materiały udostępnione przez MZGOK w Koninie

mzgok      klaster     transformacja

dzien1

Eco Guardians

logo eco guardias1

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas: 3lop, 4tea, 2te

 010306

Przekierowanie na stronę TikTokPrzekierowanie na stronę TikTok