Zespół Szkół Ekonomiczno - Administracyjnych
im. St. i Wł. Grabskich

 

30 listopada odwiedził naszą szkołę Pan Dariusz Matysiak, który jest z zawodu ekonomistą i informatykiem, a z zamiłowania pisarzem, scenarzystą i reżyserem. Mieszka w Tarnowie Podgórnym, ale pochodzi z Koła. Pasjonuje go historia. Pan Dariusz jest autorem kilku powieści, których akcja toczy się w jego ukochanym, rodzinnym mieście Kole. Do tej pory ukazało się ich siedem: „Pora burz”, „Regnum”, „Koło czasu”, „Febra”, „Warthbrücken”, „Sulimczyk” i „Księżna Hollywood”.

Na spotkaniu opowiedział nam o swoich książkach, o tym co spowodowało, że podjął taką tematykę. Od lat stara się przypomnieć kolanom postać Czesława Freudenreicha – kolanina, patrioty i społecznika, działacza kulturalnego i przedsiębiorcy z okresu dwudziestolecia międzywojennego, o którym również mogli się dowiedzieć uczniowie.

Podzielił się historią ulicy Wąskiej, na której się wychowywał i znajdowała się stacja kolejowa, z której w czasie II wojny światowej transportowano kolskich Żydów do Chełmna nad Nerem. Zainspirowało to pana Dariusza do napisania powieści „Warthbrücken” opowiadającej o losach trojga młodych ludzi: Polaka, Niemca i Żydówki w czasie wojny.

Młodzież dowiedziała się też o historii innych powieści. „Sulimczyk” to opowieść o Janie z Rożnowa herbu Sulima, najmłodszym synu słynnego Zawiszy Czarnego, który został starostą kolskim. Pochowano go w kolskiej farze, a jego kamienna płyta nagrobna do dziś stanowi jeden z najcenniejszych i najstarszych zabytków w naszym mieście.

Na podstawie tych powieści zostały wystawione spektakle w Kole i nie tylko: „Febra”, "Warthbrücken", "Miasto bez kantów", „Sulimczyk” i „Pola Negri”. Wszystkie odniosły wielki sukces. Każde ze spektakli obejrzało kilka tysięcy osób. Swoją pasją Pan Matysiak zaraża innych mieszkańców. Dowodem jest liczba zapaleńców pragnących tworzyć razem z Nim nowe spektakle. Wśród nich są też uczniowie Ekonomika.

Pisarz opowiadając młodzieży o swojej pracy, namawiał, by dążyła do spełniania własnych marzeń.

Spotkanie było ciekawe. Młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała ciekawostek o naszym mieście i o realizacji swojej pasji przez pisarza.

Marzena Kułakowska

Magdalena Przybylska 

 

Przekierowanie na stronę TikTokPrzekierowanie na stronę TikTok