NIE ŻYJE BARBARA ROSIEK. AUTORKA "PAMIĘTNIKA NARKOMANKI"
W poniedziałek 27 kwietnia Andrzej Bryśkiewicz poinformował na Facebooku: "Dziś 27 kwietnia 2020 roku o godzinie 4:15, w wieku sześćdziesięciu lat odeszła od nas polska psycholog kliniczna, pisarka i poetka - Barbara Rosiek. O czym informuję w głębokim smutku wraz z rodziną".
Rosiek Barbara była psychologiem klinicznym, poetką i pisarką. Jej wydana w 1985 roku książka "Pamiętnik narkomanki (Rosiek Barbara)" dokumentuje, jak autorka walczyła z nałogiem narkotykowym. Publikacja zyskała dużą popularność i szybko stała się bestsellerem - do dziś pozostaje jedną z najczęściej wznawianych pozycji w Polsce.
W 1993 roku wstąpiła do warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Napisała jeszcze dziesięć książek poświęconych narkomanii i terapii. Ukazało się także jej 15 tomików poezji.
Źródło: https://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=1189525
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto wywodzi się z Hiszpanii, a tytuł "światowego" otrzymało w 1997 roku. Dla miłośników literatury to data szczególna, bo tego dnia przypada rocznica śmierci dwóch wielkich twórców - Cervantesa i Szekspira, a także rocznica urodzin Nabokova. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest od 1995 roku.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich narodził się w Katalonii. W 1926 roku jeden z wydawców w Walencji zgłosił propozycję utworzenia święta poświęconego książce. Pomysł przypadł do gustu zarówno Katalończykom, jak i wszystkim Hiszpanom. Od 1930 dzień książki obchodzony jest w całej Hiszpanii, a od 1964 roku święto jest wpisane do kalendarzy we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Na świecie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich stał się oficjalnym świętem w 1995 roku dzięki działalności UNESCO. Obchody Dnia Książki stały się na tyle popularne, że od 2001 roku UNESCO co rok wybiera Światową Stolicę Książki
Źródło teksu: https://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=1189255