Dziś mówiliśmy o tym, jakie są praktyczne możliwości wykorzystania mikroinstalacji fotowoltaicznych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych - prezentacja przygotowana w ramach projektu ,,Postaw na Słońce" oraz spotkaliśmy się z przedstawicielem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W kolejnym dniu ,,Tygodnia z Energią" cała społeczność szkolna uczestniczyła w prezentacji podsumowującej kilkumiesięczną pracę grupy Fotonsquad w ramach projektu konkursowego ,,Postaw na Słońce". Głównym zadaniem zespołu było przedstawienie nam wyników swoich badań i przekonanie słuchaczy do tego, że warto inwestować w system fotowoltaiczny. Grupa projektowa podzieliła się z nami zdobytą wiedzą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, ze szczególnym uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii. Przybliżyła nam zagadnienia związane z fotowoltaiką. Dowiedzieliśmy się także kim jest prosument. Zespół realizujący projekt wyjaśnił nam, na czym polegało praktyczne zastosowanie informacji zdobytych w pierwszym etapie. Dzięki temu wiemy między innymi, jak korzystając z portalu www.postawnaslonce.pl , zmierzyć zużycie energii elektrycznej w naszym domu, jak wyliczyć emisję CO2 powstałą w wyniku wykorzystywania nieodnawialnych źródeł energii oraz ile drzew potrzeba na skompensowanie tej emisji. Otrzymaliśmy również wskazówki, na co zwrócić uwagę projektując mikroinstalację fotowoltaiczną dla swojego domu.
Prelekcja naszych koleżanek i kolegów wypełniona była filmikami i slajdami, co wzbogaciło ich wystąpienie.
Spotkanie zorganizowane przez grupę Fotonsquad uświadomiło nam, że ogniwa fotowoltaiczne, które kojarzą nam się z innowacyjnymi technologiami przyszłości, znajdują się w zasięgu ręki i możliwe jest ich wykorzystanie przy zasilaniu energią swojego domu.
Z pewnością teraz każdy z nas pomyśli o tym, by w przyszłości zainstalować w swoim domu ogniwa fotowoltaiczne, przede wszystkim ze względu na płynące z tego korzyści ekonomiczne, jak i środowiskowe.
Na prośbę grupy projektowej odbyło się dzisiaj także spotkanie z przedstawicielem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Poznania. Pani Justyna Chrzanowska przybliżyła nam swoją pracę oraz zapoznała nas z działalnością instytucji takich jak: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Mogliśmy również dowiedzieć się o aktualnych programach wsparcia finansowego dla indywidualnych odbiorców mikroinstalacji OZE, a także na jakich stronach internetowych można szukać wszelkich informacji na ten temat.
Dominika Kowalewska
członek grupy uczniów ,,Energetycznie Nakręconych"