Ekologicznie niespokojni...
19 kwietnia 2016 r. w ZSEA odbyła się ciekawa prelekcja przedstawiciela Geotermii Uniejów (http://geotermia-uniejow.pl/; http://ekouniejow.pl/energia-geotermalna/geotermia-uniejow/), pana Ryszarrda Kalińskiego. Spotkanie realizowane było w ramach projektu „Eko -Rewolucja” i dotyczyło „Wykorzystania wód geotermalnych w Polsce na przykładzie gminy Uniejów”. Prelegent przedstawił młodzieży sposoby wydobywania wód i pozyskania energii geotermalnej, różne rodzaje źródeł energii odnawialnej i korzyści wynikające z eksploatacji wód geotermalnych dla środowiska naturanego, społeczeństwa i rozwoju gospodarczego oraz turystycznego.
Warsztaty w Laboratorium Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji SP.ZOO, w Kole
Uczniowie samodzielnie przeprowadzali badania fizyko-chemicznych i bakteriologicznych wody. Uczestnicy zajęć badali następujące wskaźniki chemiczne dla próbek wody: azotany, azotyny, barwę, mętność, ph, przewodności elektryczne właściwe w temp. 25*c, zapach, chlorki, żelazo, fluorki, magnez, twardość, wapń, siarczany.
Przeprowadzono także analizę bakteriologiczną wody pod względem:
- Ogólnej liczby mikroorganizmów w temperaturze. 22*C
- Ogólnej liczby mikroorganizmów w temperaturze 36*C
- Bakterie grupy coli i Escheriechra coli
- Enterokoki
Zajęcia w Miejskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji dały uczniom ZSEA możliwość zapoznania się z zasadami pracy oczyszczalni ścieków wykonania badań labroratoryjnych mających na celu ocenę stanu wody.
fot. Filip Rożko i Dawid Sławiński kl. 1 LobSpotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole w ramach "Eko - Rewolucji"
W tym dniu uczniowie wzięli udział w pokazie sprzętu pożarniczego w jednostce Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i zapoznali się z różnymi rodzajami sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki Straży Pożarnej. Dowiedzieli się, że sprzęt pożarniczy służy nie tylko do gaszenia pożarów, ale również często bierze udział w akcjach ratowniczych, w wypadkach drogowych i likwidacji innych zagrożeń.
Wszystkie spotkania uważamy za udane. Dziękujemy nauczycielom, którzy współpracują z nami przy organizacji "Tygodnia Ekologii", czyli nauczycielom chemii i biologii, pani Katarzynie Piątczak oraz pani Ewie Kujawie za wsparcie.
fot. Filip Rożko i Dawid Sławiński kl. 1 Lob
Autorzy projektu: Pamela Chmara, Katarzyna Kupisz i Mateusz Rogaś
Lider projektu: Monika Dudek
Nauczyciel wpomagający: Sylwia Rusztyk