• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Zespół Szkół Ekonomiczno - Administracyjnych
im. St. i Wł. Grabskich

DZIEŃ DRUGI

Wycieczka do Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Kole

W drugim dniu naszej wędrówki szlakiem transformacji energetycznej regionu udaliśmy się do Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Kole. Naszym nadrzędnym celem było bezpośrednie uczestnictwo w realizacji kolejnego etapu transformacji energetycznej spółki, którym jest wykonanie drugiego odwiertu geotermalnego Koło GT - 2.

Na miejscu dzięki uprzejmości wiertników z firmy Exalo Drilling S.A. mogliśmy zapoznać się z przebiegiem całego procesu wydobywczego zachodzącego na terenie MZEC. Wiemy już, że odbywa się on etapami. Najpierw odwierca się otwór wiertłem o średnicy odpowiedniej do określonej głębokości, następnie jest on zarurowany rurami okładzinowymi. Są to rury, które powodują, że wykonywanie kolejnych etapów jest bezpieczne i nie powoduje żadnych awarii geologicznych. Kolejnym etapem wykonywania odwiertu geotermalnego jest jego sukcesywne pogłębianie wiertłem o coraz mniejszej średnicy oraz rurowanie wydrążonego otworu. Czas powstawania otworu wydobywczego jest uzależniony od wielu czynników. Wśród najważniejszych znajdują się warunki geologiczne oraz postępy wiercenia.

Podczas zwiedzania miejsca inwestycji mogliśmy z bliska obejrzeć wszystkie części całej konstrukcji wiertniczej, a także wejść na nią. Dzięki temu zrozumieliśmy działanie poszczególnych jej elementów oraz poznaliśmy ich znaczenie w całym procesie pogłębiania otworu. Ponadto dowiedzieliśmy się, że powstający na terenie zakładu odwiert będzie tym, z którego pobierana będzie gorąca woda. Z kolei w Chojnach, gdzie powstał odwiert w początkowym etapie transformacji (2019r.), wykorzystana do celów gospodarczych woda, po przejściu przez instalację odbioru energii będzie na powrót wtłoczona w głąb Ziemi - do złoża. Taka metoda eksploatacji surowca określana jest dubletem geotermalnym. Dowiedzieliśmy się, że jest to sposób najbardziej przyjazny środowisku, ponieważ zagwarantowana jest odnawialność wydobywanego surowca i zminimalizowane ryzyko wyczerpywania się złoża wód geotermalnych.  

Na zakończenie spotkania poinformowano nas o tym, że po wykonaniu drugiego odwiertu, pozostanie już tylko budowa ciepłowni geotermalnej. W połowie roku 2023 projekt będzie gotowy.

Dla wszystkich mieszkańców Koła, w dobie postępującej inflacji, to doskonała informacja. Dzięki geotermii będziemy mieć stabilną cenę ciepła i nie będziemy musieli przejmować się ceną praw do emisji CO2 oraz dostępnością węgla. Dodatkowo zyskamy czyste powietrze, bezpieczne, przyjazne środowisko, a przede wszystkim niezależność energetyczną. Zatem nasza przyszłość to rozwój odnawialnych źródeł energii. 

Zapraszamy do obejrzenia reportażu filmowego.

dzien1.jpg

 

Eco Guardians

logo eco guardias1

 

 

 

 

 

W wycieczce uczestniczyła grupa uczniów z klas: 3lop, 2tgrp, 2te

02

Zdjęcia udostępnione przez MZEC w Kole

 DCIM100MEDIADJI_0013.JPG

Przekierowanie na stronę TikTokPrzekierowanie na stronę TikTok