Zespół Szkół Ekonomiczno - Administracyjnych
im. St. i Wł. Grabskich

logo eco guardias1DZIEŃ PIERWSZY

Wycieczka do Kopani Węgla Brunatnego "Konin" w Kleczewie i Elektrowni Pątnów.

W pierwszym dniu naszej wędrówki szlakiem transformacji energetycznej regionu udaliśmy się wraz z grupą uczniów z naszej szkoły do Kopalni Węgla Brunatnego "Konin" w Kleczewie oraz zależnej od niej surowcowo Elektrowni Pątnów. Dlaczego właśnie tam?

Przede wszystkim chcieliśmy być świadkami najbardziej ambitnych przemian zachodzących w energetyce naszego regionu, a zapoczątkowanych przez ZE PAK, którego częścią są właśnie oba zakłady. Koncern energetyczny produkujący dotychczas energię głównie z węgla brunatnego podjął decyzję o przyjęciu strategii, zgodnie z którymi najpóźniej w 2030 roku popłynie ostatni prąd wyprodukowany z węgla (spółka zamierza bowiem wpasować się w finalne daty zawarte w porozumieniu Paryskim). Proces odchodzenia od węgla brunatnego do zielonej energii określany transformacją energetyczną ma niezwykle duże znaczenie dla nas i przyszłego pokolenia. Ma bowiem zapewnić nam: lepsze środowisko życia, wzrost gospodarczy oraz najważniejszą dziś gwarantującą bezpieczeństwo naszego kraju - niezależność energetyczną.

Swoją podróż rozpoczęliśmy od zwiedzania Kopalni Węgla Brunatnego "Konin" z siedzibą w Kleczewie. Na miejscu przywitał nas pracownik zakładu Pan Marcin Kaźmierczak Naczelny Inżynier Górniczy TP, który przekazał nam podstawowe informacje na temat przedsiębiorstwa. Dzięki temu dowiedzieliśmy się m.in., że kopalnia została zakupiona w 2012r. przez ZE PAK - Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin i działa od 1945 roku. Węgiel wydobywany w niej jest metodą odkrywkową, a obecnie eksploatowane są trzy odkrywki: Jóźwin IIB, Drzewce oraz Tomisławice. Charakter konińskich złóż sprawia, że jest to kopalnia wieloodkrywkowa, w swojej historii zbudowała już dziesięć odkrywek. Pierwsze z nich znajdowały się w obecnych granicach administracyjnych Konina, jednak dziś trudno zauważyć górniczą historię tych miejsc. Przekonaliśmy się o tym, odwiedzając wraz z naszym przewodnikiem Kleczewski Park Rekreacji i Aktywności Fizycznej w miejscu dawnej odkrywki Jóźwin II A oraz otoczenie jeziorka Zatorze – powstałe na terenie po odkrywce Niesłusz. W dawnych wyrobiskach mogliśmy zobaczyć parki, tereny rekreacyjne, ogródki działkowe, obiekty sportowe i zbiorniki wodne. Pan Marcin  postanowił pokazać nam również odkrywkę w Tomisławicach, która jako jedyna działać będzie najdłużej czyli do 2030 roku. Z tarasu widokowego mogliśmy zobaczyć prace odbywające się w wyrobisku oraz zaobserwować zmiany, jakie nastąpiły w naturalnym środowisku na terenie objętym eksploatacją węgla brunatnego. Wzgórza zwałowisk, zagłębienia o znacznych głębokościach,  zniszczona pokrywa glebowa, ingerencja w świat flory i fauny, to tylko niektóre problemy związane z eksploatacją surowca. Poważnym na pewno jest powstanie tzw. leja depresyjnego, prowadzącego do obniżenia poziomu wód podziemnych i osuszenia terenów znajdujących się wokół (wysychanie źródeł i studni).

Podczas pobytu na odkrywce Pan Kaźmierczak poinformował nas także o aktualnej sytuacji związanej z funkcjonowaniem kopalni i planach dotyczących przyjętych kierunków rekultywacji w jej obrębie.

Kolejnym miejscem, do którego się udaliśmy była Elektrownia Pątnów. Na miejscu czekał na nas pracownik zakładu pan Tadeusz Bandowski - Technolog Eksploatacji do spraw ruchu bloków, który udzielił nam wyczerpującego wywiadu, dotyczącego przemian zachodzących w ZE PAK,  ich przyczynach oraz głównych kierunkach rozwoju w ciągu najbliższych 10 lat.

Koncern energetyczny, w skład którego wchodzi kilka elektrowni położonych w Wielkopolsce (w tym Elektrownia Pątnów) będzie pierwszym wytwórcą energii, który najszybciej, tj. do 2030 roku zrezygnuje z węgla i cały swój prąd będzie produkował ze źródeł odnawialnych. Celem nadrzędnym dla ZE PAK  jest zeroemisyjność, czyli produkcja energii bez emisji CO2.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu filmowego.

dzien1 

 ECO GUARDIANS

W wycieczce uczestniczyła grupa uczniów z klas: 3lop, 2tgr.

  

 

Przekierowanie na stronę TikTokPrzekierowanie na stronę TikTok