• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Zespół Szkół Ekonomiczno - Administracyjnych
im. St. i Wł. Grabskich

Przy wigilijnym stole

wigilia04.gif
Jan Kasprowicz

Że, jako mówi nam wszystkim
Dawne, odwieczne orędzie,
Z pierwszą na niebie gwiazdą
Bóg w naszym domu zasiędzie.
Sercem Go przyjąć gorącym,
Na sciezaj otworzyć wrota —
Oto co czynie wam każe
Miłość, największa cnota.

 

Wieczór wigilijny w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem roku. Punktem kulminacyjnym przeżyć adwentowych w rodzinach chrześcijańskich jest wigilia Bożego Narodzenia. Posiada ona bardzo bogatą liturgię domową. Geneza tej liturgii sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Obrzędy te i zwyczaje mają więc starą tradycję. Wigilię w ogóle znane były już w Starym Testamencie. Obchodzono je przed każdą uroczystością, a nawet przed każdym szabatem. Było to przygotowanie do odpoczynku świątecznego. Izraelici zwali je "wieczorem".

Słowo "wigilia" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza czuwanie. Taki był dawniej zwyczaj w Kościele, że poprzedniego dnia przed większymi uroczystościami obowiązywał post i wierni przez całą noc oczekiwali na tę uroczystość, modląc się wspólnie.

W Polsce wigilia weszła na stałe do tradycji dopiero w XVIII wieku, Główną jej częścią jest uroczysta wieczerza, złożona z postnych potraw. Wieczerza ta ma charakter ściśle rodzinny. Zaprasza się czasami na nią, oprócz krewnych, osoby mieszkające samotnie.

Również w naszej szkole wigilia stała się tradycją. Co roku klasy spotykają się na wspólnym łamaniu się opłatkiem i śpiewaniu kolęd. Co roku katecheci przygotowują Jasełki. W tym roku Jasełki przygotowała wspólnie z młodzieżą nasza nauczycielka religii, pani J. Paszkowska.

Kolejną częścią tego uroczystego dnia była WIGILIA EUROPEJSKA. Przygotowała ją wspólnie z młodzieżą pani A.Mazur. W wieczorze tym przedstawiono zwyczaje wigilijne Polski, Francji, Belgii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Niemiec. Mogliśmy się przekonać jak różne zwyczaje panują w tych krajach. W jednych je się indyka lub szynkę, u nas potrawy postne.


Na koniec dnia wszyscy pracownicy szkoły wspólnie podzielili się opłatkiem, złożyli życzenia, spożyli smaczną wieczerzę, którą przygotował pan Zbigniew Nogale wraz z klasą V u. Podsumowaniem wspólnego wieczerzowania było śpiewanie kolęd



Przekierowanie na stronę TikTokPrzekierowanie na stronę TikTok