PRAWA CZŁOWIEKA CZY WSZYSCY JE MAMY?
W środę 8 października 2008 roku w naszej szkole odbył się apel poświęcony 60 rocznicy podpisania Deklaracji Praw Człowieka. Młodzież, pod opieką p. Joanny Paszkowskiej przedstawiła montaż słowno – muzyczny pt. „Prawa Człowieka” przybliżyli historię tworzenia Karty Praw Człowieka.
Na początku spotkania młodzież zadała fundamentalne pytanie:
„Czy ludzie zawsze mieli swoje prawa?”
NIESTETY NIE.
Jeszcze na początku XX wieku uznawanie praw człowieka leżało w gestii poszczególnych państw. Nie istniał żaden uniwersalny i prawnie wiążący katalog praw człowieka. Dopiero II wojna światowa skłoniła zwycięzców do podjęcia próby utworzenia międzynarodowego forum rozmów, aby wspólnymi siłami sprostać wyzwaniom powojennej rzeczywistości, ale przede wszystkim, aby nie dopuścić do powtórzenia błędów historii w przyszłości. Owym forum dyskusyjnym stała się Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka uchwalona została przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 10 grudnia 1948 roku w Paryżu.
W następstwie tego historycznego wydarzenia Zgromadzenie Ogólne wezwało Państwa Członkowskie do opublikowania tekstu Deklaracji i do „spowodowania, aby Deklaracja była rozpowszechniana, pokazywana, czytana i objaśniana przede wszystkim w szkołach i innych instytucjach oświatowych, wszędzie bez względu na status polityczny kraju lub terytorium". Od tego czasu 10 grudnia stał się Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.
Nieustanny wzrost świadomości międzynarodowej i możliwość globalnej komunikacji wielokrotnie wskazują nam, jak pilna jest potrzeba respektowania praw człowieka. Trwające nieprzerwanie działania Narodów Zjednoczonych w tym zakresie, dodają dalszej motywacji i siły tysiącom jednostek, a także grupom w walce o ich elementarne prawa i wolności. Obecnie miliony ludzi na całym świecie cierpią z powodu poważnych naruszeń oraz pozbawienia ich podstawowych praw i wolności - począwszy od tortur, gwałtu i korupcji systemu sądowego, po pracę przymusową, głód, brak dostępu do opieki medycznej, mieszkania, higieny i wody. Czy my ludzie mamy szansę na to, aby kiedykolwiek prawa człowieka były w pełni przez wszystkich respektowane?
Człowiek Człowiekowi
Człowiek człowiekowi wilkiem
Człowiek człowiekowi strykiem
Lecz ty się nie daj zgnębić
Lecz ty się nie daj spętlić
Człowiek człowiekowi szpadą
Człowiek człowiekowi zdradą
Lecz ty się nie daj zgładzić
Lecz ty się nie daj zdradzić
Człowiek człowiekowi pumą
Człowiek człowiekowi dżumą
Lecz ty się nie daj pumie
Lecz ty się nie daj dżumie
Człowiek człowiekowi łomem
Człowiek człowiekowi gromem
Lecz ty się nie daj zgłuszyć
Lecz ty się nie daj skruszyć
Człowiek człowiekowi wilkiem
Lecz ty się nie daj zwilczyć
Człowiek człowiekowi bliźnim
Z bliźnim się możesz zabliźnić
Po części artystycznej, młodzież przedstawiła wyniki konkursu na plakat o tematyce „Prawa człowieka”. Podsumowanie konkursu odbyło się 26 września 2008 r. Do konkursu przystąpiło 13 na 18 klas szkoły.
W skład komisji konkursowej weszły następujące osoby: Przewodnicząca – pani dyr. Elżbieta Sztanga
Członkowie – panie: Ewa Kujawa, Liliana Wojnicka – Rusek i Joanna Paszkowska
Spośród prac komisja konkursowa wyłoniła najlepsze:
I miejsce
- z kl. 4 Ta wykonawca Damian Sękowski - z kl. 3 Ta wykonawcy: Patrycja Goclik, Joanna Kubsik, Elwira Kwiatkowska, Magdalena Kwiatkowska, Paulina Kwiatkowska, Joanna Radoszewska i Patryk Wypychowski.
II miejsce
z kl. 1 LO – Martyna Ciupa, Sylwia Szabelska, Stella Sędziak, Magdalena Opas
III miejsce - z kl. 2 Lb – Karolina Sobczyk - z kl. 3 LO – Bartłomiej Tokarski
Dyplomy i nagrody wyróżnionym wręczyła pani Dyrektor. Plakaty wszystkich uczniów można oglądać na korytarzach naszej szkoły