„EKONOMICZNA SZKOŁA WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO”
I Ogólnopolska Konferencja w Lublinie
W dniach 4-5 listopada 2010 roku odbyła się I Ogólnopolska Konferencja na temat „Ekonomiczna Szkoła Władysława Grabskiego” w Zespole Szkół nr 1 w Lublinie. Konferencja była organizowana pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin, Przewodniczącego Rady Miasta Lublin, Lubelskiego Kuratora Oświaty. Można było wysłuchać odczytów znamienitych osób: księdza arcybiskupa Józefa Życińskiego, profesora Bogdana Klepackiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i honorowego gościa – pana Grzegorza Grabskiego – prawnuka naszego patrona.
W konferencji uczestniczyły wszystkie szkoły noszące imię Władysława Grabskiego z całej Polski. Aktualnie jest osiem takich szkół (Grudziądz, Koło, Kutno, Lublin, Łowicz, Odonów, Sędziejowice i Warszawa). Szczególnie zaprzyjaźniliśmy się z uczniami Zespołu Szkół nr 11 im. Władysława Grabskiego z Warszawy. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Karolina Podleś i Hubert Zygmunt z klasy III Tb, Marta Kotłowska z klasy IV Ta, Paulina Błaszczyk z klasy III Ta. Opiekę nad uczniami sprawowały pani Aneta Kunicka i pani Marzena Szteklarska.
W ramach konferencji odbyły się dwa konkursy:
- konkurs na referat: „Osiągnięcia Władysława Grabskiego w dziedzinie ekonomii”,
- konkurs wiedzy pod hasłem: „Władysław Grabski – ekonomista i mąż stanu”.
W konkursie wiedzy o patronie nasze uczennice – Marta i Paulina zajęły II miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, zwłaszcza, że pytania były na wysokim, akademickim poziomie.
Podczas konferencji szkoły prezentowały swój dorobek. Oglądając prezentacje przygotowane przez poszczególne szkoły, mogliśmy dowiedzieć się, w jaki sposób kultywują one tradycje związane z patronem i promują wiedzę ekonomiczną w swoim środowisku, a także jakimi osiągnięciami naukowymi i artystycznymi mogą się poszczycić. Prezentację Ekonomika przedstawili Karolina I Hubert.
Cele konferencji:
– rozwijanie kontaktów osobowych między kadrą pedagogiczną i środowiskiem naukowym,
– krzewienie świadomości społeczno-ekonomicznej oraz idei przedsiębiorczości,
– promowanie postaci patrona szkoły Władysława Grabskiego,
– propagowanie skutecznych sposobów upowszechniania wiedzy ekonomicznej przez szkoły w społeczności lokalnej,
– prezentacja sposobów rozwijania zainteresowań ekonomicznych młodzieży,
– promowanie postaw prospołecznych i przedsiębiorczych.