W dniu 4 września w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie inaugurujące akcję edukacyjną „Dopalacze niszczą życie”, której patronuje komendant Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W spotkaniu zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Kole, Sanepid oraz ZSEA w Kole, uczestniczyło około 400 osób. Byli to uczniowie kolskich gimnazjów, młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Kole, Zespołu Szkół Technicznych w Kole oraz uczniowie Ekonomika. Uroczyste rozpoczęcie projektu odbyło się jednocześnie tego samego dnia na terenie wszystkich powiatów województwa wielkopolskiego. W każdym mieście zaprezentowano film Ostrowskiej Grupy PaT „Uzależnieni od Teatru”, wymownie obrazujący destrukcyjną siłę dopalaczy.
Wielkopolski program profilaktyczny „Dopalacze niszczą życie" jest skierowany przede wszystkim do młodzieży, by chronić ją przed zgubnymi skutkami jednej z najgorszych plag współczesnego społeczeństwa, jakim są dopalacze. Żeby walka ta była skuteczna w programie współdziałać musimy wszyscy.
Podczas spotkania nie zostały rozdane żadne ulotki, broszury. Uczniowie mogli obejrzeli film fabularny, przeplatany dokumentalną rozmową - film o tym, jak niszcząca jest siła dopalaczy i o dramatycznych, wręcz śmiertelnych skutkach ich zażywania. Z problemami, które porusza ten film zetknął się niemal każdy młody człowiek. Nawet jeśli sam nie eksperymentował z dopalaczami, zna przynajmniej jedną osobę, która to robiła. Sceny fabularne filmu przeplatane są prawdziwą opowieścią - historią uzależnionego chłopaka i jego rodziny. Oglądając film widzimy, że życie z dopalaczami okazuje się i trudne i krótkie. Film można obejrzeć na youtube
Twórcy programu są przekonani, że przesłanie filmu, zawarte zresztą w tytule, do młodzieży trafi. Nieistotne, czy będzie to strach przed karą do 5 lat więzienia dla dopalaczowych dilerów, czy strach przed uzależnieniem i śmiercią, które pokazuje film. Ważne, żeby było skuteczne.
Funkcjonariusze policji z wydziału prewencji w Kole poinformowali uczestników spotkania, że program będzie kontynuowany m.in. poprzez organizowanie spotkań z młodzieżą. Inicjatorzy projektu przewidują przeprowadzenie w szkołach konkursów dotyczących szkodliwego wpływu dopalaczy i narkotyków, dzięki czemu to właśnie sama młodzież promować będzie modę na życie wolne od uzależnień. Program ma także na celu przekazanie wiedzy na temat konsekwencji zdrowotnych, psychologicznych, społecznych i prawnych zażywania substancji zastępczych i środków odurzających oraz wskazanie sposobów zapobiegania istniejącym zagrożeniom.
fot. Katarzyna Krzymińska