Grupa uczniów z klasy 1 i 2 Technikum obsługi turystycznej i 2 Technikum Ekonomicznego pod opieką Emilii Rajewskiej i Marty Chęcińskiej biorą udział w projekcie Cool-Tour. Młodzi badacze regionu 2.0 realizowanym w ramach programu Ścieżki Kopernika 2.0 PO WER przez Instytut Filologii Polskiej UAM w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Kole (luty 2017 – sierpień 2018).
Celem projektu jest stworzenie przez młodzież interaktywnej kulturowej mapy regionu pt. „Cool-Tour”. Projekt zakłada realizacje zadań dydaktycznych przewidzianych dla młodzieży w formie wykładów, warsztatów, wycieczek oraz badań terenowych. Młodzież realizuje zajęcia w 4 modułach: geografia kulturowa, język w regionie, humanistyka cyfrowa, retoryka.
Pierwszy zjazd odbył się 18-19.03.2017r. Podczas zajęć uczniowie poznawali techniki fotografowania i sposoby obróbki zdjęć. Oprócz warsztatów na UAM młodzież przemierzała miejsca związane z historią Żydów oraz poznała dialekty regionalne Polski. Wieczorem studenci UAM przygotowali seans filmowy pt. „Demon”, po którym odbyła się dyskusja dotycząca problematyki filmowej.
W dniach 1-2.04.2017r. kolejny raz grupa projektu Cool-Tour wzięła udział w zajęciach w Poznaniu. Uczniowie zwiedzili Muzeum Bambrów Poznańskich, gdzie pod opieką przewodnika zdobywali wiedzę dotyczącą życia osadników z Bambergu. Młodzież poznała charakterystyczny strój Bamberek, narzędzia oraz pamiątki Rodu Bambrów, których potomkowie do dziś stanowią część społeczeństwa miasta Poznania. Popołudniu wraz z przewodnikiem uczniowie udali się na Ostrów Tumski, jedyną pozostałą z licznych w Poznaniu wyspy na Warcie. Zwiedzili Muzeum Archeologiczne, gdzie mogli zobaczyć multimedialny pokaz z wykorzystaniem technik 3D oraz rekonstrukcję średniowiecznych wałów dawnego miasta.
18.05.2017r. grupę uczniów z projektu Coo-Tour odwiedził dr hab. Jerzy Borowczyk. Odwiedziliśmy miejsca w powiecie kolskim, które są tematem naszej pracy.
Ostatni w tym roku zjazd odbył się w dniach 3-4.06.2017r., podczas którego uczniowie spotkali się z panem Michałem Larkiem dziennikarzem, pisarzem i wykładowcą, który jest autorem kryminałów takich jak „Martwe ciała” oraz „”Mężczyzna w białych butach”. Pan Michał Larek oprowadził nas po miejscach związanych z kryminalną historią Poznania.
Marta Chęcińska, Emilia Rajewska