W dniach 13 – 17 listopada 2023 roku po raz siódmy w Zespole Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych w Kole, a po raz szesnasty w Polsce, został zorganizowany Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 160 krajach świata. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są: były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo – biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana. W ramach ŚTP nasza szkoła uczestniczyła w projekcie „Otwarta firma – Biznes przy tablicy”, który jest realizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Dotychczas we wszystkich edycjach programu uczestniczyło 875 842 uczniów.
„Otwarta firma – Biznes przy tablicy” to projekt przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych mający na celu promocję przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. W jego ramach zaproszeni goście poruszają tematy związane z prowadzeniem własnej firmy, współpracą z kontrahentami, klientem, marketingiem, finansami, etyką w biznesie i relacjami między pracodawcą i pracownikiem. Uczniowie w atrakcyjny sposób – poprzez bezpośredni kontakt z wolontariuszami – przedstawicielami firm, bądź instytucji – zaznajamiali się z firmami i instytucjami działającymi w najbliższej okolicy szkoły, na konkretnych przykładach poznawali zasady funkcjonowania biznesu, weryfikując swoje wyobrażenia o funkcjonowaniu firmy, bądź instytucji. Pozwoli im to lepiej przygotować się do podejmowania dalszych decyzji edukacyjnych i zawodowych. Dla uczniów te spotkania stanowią praktyczne lekcje biznesu, które przygotowują ich do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym, pomagają rozwijać przedsiębiorcze zachowania w miejscu zamieszkania, przybliżają podstawowe zasady podejmowania działalności gospodarczej, umożliwiają poznanie specyfiki lokalnego rynku pracy, a także wspierają młodych ludzi w tym, by związali swoją przyszłość z rodzinną miejscowością.
W tegorocznej edycji projektu „Otwarta firma – biznes przy tablicy” wolontariusze, podczas swych prelekcji, bardzo duży nacisk kładli na zagadnienia związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa jako firmy rodzinnej. Pokazywali na przykładzie swojej działalności, jakie powiązania istnieją między pracodawcą, pracownikami, ich rodzinami oraz wszystkimi kontrahentami firmy. Mówili o tym, co jest potrzebne, żeby odnieść sukces w biznesie. Ci, którzy zaczynali od tzw. zera najczęściej wymieniali: dobry pomysł, wytrwałą pracę, konsekwencję, cierpliwość i odwagę w podejmowaniu ryzyka.
FOTORELACJA
Serdeczne podziękowanie kieruję do wszystkich firm i wolontariuszy, którzy poświęcili swój cenny czas i zdecydowali się na uczestnictwo w projekcie. Naszymi gośćmi w tym roku byli:
Równie serdeczne podziękowania kieruję na ręce dyrekcji ZSEA, za wsparcie w realizacji projektu. Dziękuję moim koleżankom i kolegom, którzy pomogli mi w poszukiwaniu wolontariuszy, a także uczniom, którzy aktywnie zadawali pytania prelegentom na spotkaniach.
Mam nadzieję, że również w przyszłym roku przedsiębiorcy odważą się zaprezentować swój Biznes przy tablicy, a zainicjowane działanie pozostanie stałą formą współpracy ZSEA z lokalnym środowiskiem.
Katarzyna Krzymińska
szkolny koordynator projektu Otwarta Firma