Zespół Szkół
Ekonomiczno - Administracyjnych

im. Stanisława i Władysława Grabskich w Kole

Kilka słów o naszych pierwszych dniach spędzonych w Parmie. W poniedziałek tj. 07.03 spotkaliśmy się z naszą koordynatorką Celiną Orzechowską, która przedstawiła nam zasady, jakie będą obowiązywały nas podczas pobytu we Włoszech. Przekazała nam regulamin, umowy oraz bilety na komunikację publiczną. Młodzież otrzymała również kieszonkowe na pierwszy tydzień pobytu. Celina opowiedziała o tym, co musimy zabierać ze sobą,  kiedy wychodzimy z hotelu. Następnie udaliśmy się autobusem na obiad powitalny. W przyjaznej atmosferze skonsumowaliśmy jakże popularny tutaj makaron z sosem pomidorowym bogato posypany parmezanem. Kiedy już się posililiśmy, wyruszyliśmy na spacer, aby poznać miasto i jego najważniejsze punkty. Nasza koordynatorka pokazała nam najciekawsze miejsca w historycznej części miasta, a także piękny Parco Ducale, czyli Park Książęcy. Po powrocie do hotelu i krótkiej regeneracji postanowiliśmy wybrać się jeszcze raz do centrum, aby zobaczyć je w odsłonie wieczornej.

8 marca chłopcy przywitali nas o poranku kwiatami z okazji Dnia Kobiet. Postarali się, aby każda z dziewczyn poczuła się wyjątkowo. Następnie o godzinie 10. rozpoczęliśmy kurs włoskiego online prowadzony przez panią Martę Sanchez z organizacji IFOM, która jest naszym partnerem tu w Parmie. Młodzież miała okazję przypomnieć sobie to, czego nauczyła się w Polsce. Marta pokazał nam kilka ciekawych filmików dotyczących życia codziennego czy podróżowania. Potem udaliśmy się na długi spacer w bardzo sprzyjającej aurze. Natomiast wieczorem uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet podczas wspólnej kolacji. Mieliśmy okazję skosztować lokalnych przysmaków. Formy powrotu do rezydencji były zróżnicowane, część z nas wracała pieszo, a część skorzystała z hulajnóg.

W środę uczniowie udali się na pierwsze spotkania z pracodawcami pod opieką naszych partnerów z organizacji IFOM. Poznali oni trasę dojazdu do pracy, podpisali umowy i mieli okazję obejrzeć miejsce pracy. Niektórzy z nich poznali też zakres swoich obowiązków. Po powrocie część grupy wybrała się na piknik do parku, aby omówić bieżący dzień. Opiekun przekazał im także plan pracy na najbliższe dwa dni. Czas spędzony na świeżym powietrzu sprzyjał wymianie doświadczeń. Wieczór młodzież spędziła na integracji w hotelu.

Anna Malicka

Przekierowanie na stronÄ™ Facebook